Miło nam poinformować, iż rozpoczęliśmy prace w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci”.

Celem zadania jest modyfikacja i rozbudowa strony lemkowyna.eu, uzupełnienie jej o archiwalne materiały (nagrania) oraz wzbogacenie o filmy oparte na muzyce i graficznych animacjach.

Filmy tworzone będą w oparciu o archiwalne fotografie Łemkowszczyzny z archiwum Wenhrynowiczów i Archiwum Nowicy Przysłup; fotografie te zaanimowane będą przez grafików i artystów video przy użyciu współczesnych narzędzi.

Do współpracy zaprosiliśmy m.in. kolektyw VJ GROUP „CUBE”. Ta założona w 2006 r.  międzynarodowa grupa składa się teraz z czterech grafików i filmowców: VJ Glow, VJ DaPix , VJ Ra i VJ Yura Bin. Grupa rozpoczęła od klasycznego projektowania, ale szybko przekroczyła ten próg. Przez 10 lat uczestnicy stworzyli prace w takich gatunkach, jak sztuka mediów, performance mediów, mapowanie, sztuka wideo, instalacja mediów. Grupa VJ CUBE aktywnie współpracuje nie tylko z muzykami, ale także z poetami, artystami, pisarzami…

Oprócz tego w ramach wspomnianego zadania współpracujemy z archiwistką społeczną, etnolożką i pedagożką Reginą Pazdur zajmującą się dodatkowo i z pasją realizacją obrazu. Jej praca zarówno naukowo-badawcza jak i artystyczna związana jest z historią Łemkowszczyzny.

Już jesteśmy ciekawi efektów!