Cieszymy się niezmiernie, że dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego „Kulturalne Pomosty” oraz ZAiKS możliwe stało się zorganizowanie w listopadzie 2020 r. w łemkowskiej wsi Nowica wyjatkowych MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ ARTYSTÓW, zakończonych koncertem transmitowanym w internetowym streamingu.

W spotkaniu wzięli udział artyści czerpiący inspirację z muzyki tradycyjnej oraz przedstawiciele muzyki współczesnej: Julia Doszna (mistrzyni łemkowskiego śpiewu), Uliana Horbaczewska ze Lwowa (światowej sławy ukraińska śpiewaczka i antropolożka – badaczka kultur karpackich), Alexey Vorsoba z Mińska (białoruski kompozytor i wirtuoz akordeonu) a także dwóch polskich, współczesnych instrumentalistów: Maciej Kudłacik i Ryszard Latecki.

Integralnym elementem wydarzenia stały się animacje wideo stworzone przez artystę wizualnego z VJ group Cube – Sergey’a Glow oparte na archiwalnych i współczesnych fotografiach i obrazach (ikonach) z Łemkowszczyzny, ukazujących wielokulturowy pejzaż I Rzeczpospolitej.

Artyści stworzyli program koncertu, reżyserowanego przez Ulianę Horbaczewską, w oparciu o pieśni i muzykę wywodzące się z tradycji Łemkowszczyzny i przetransformowali  je w nowatorski sposób na język współczesności. Dzięki wykreowaniu przestrzeni, w której oba kierunki (wiejska muzyka źródeł oraz muzyka współczesna) mogą się spotkać i podjąć twórczy dialog, stworzyła się nowa muzyczna jakość.

W Ukrainie nasz partner zajmie się rozpowszechnieniem na swojej internetowej stronie oraz stronach partnerów medialnych transmisji (streaming) koncertu będącego efektem muzycznego spotkania artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi.