W ramach cyklicznego projektu „Łemkowyna- łem” organizowane są wydarzenia muzyczne – warsztaty i koncerty oscylujące wokół tradycyjnej muzyki łemkowskiej połączonej z elementami muzyki współczesnej.
LETNI KONCERT „JEDEN JEST RYTM” w łemkowskiej wsi Nowica z udziałem Julii Dosznej, Teresy Mirgi, Uliany Horbaczewskiej, Witka Brody oraz muzyków z nurtu muzyki tradycyjnej i współczesnej (Ryszarda Lateckiego, Alexeya Vorsoby (Białoruś), Macieja Kudłacika, Mirka Ładosia, Asteniusza Cuprjaka). Koncert połączony z zabawą taneczną.
Istotą projektu jest stworzenie nowej jakości muzycznej opartej na muzyce wiejskiej (Muzyce Źródeł) i wykreowanie przestrzeni, w której różne nurty: muzyka łemkowska, muzyka ukraińska oraz muzyka cygańska, muzyka polskich nizin (oberki, polki) i muzyka współczesna
spotykają się „pod wspólnym niebem” i podejmują twórczy dialog.
Warsztaty pieśni, koncert i prezentacja fotografii odwołujące się do kultury Łemkowszczyzny.
Pieśni i muzyka wywodzące się z Łemkowszczyzny transponowane są w nowatorski sposób na język współczesności.
Biorą w nich udział artyści czerpiący inspirację z muzyki tradycyjnej oraz przedstawiciele muzyki współczesnej, przede wszystkim: mistrzyni śpiewu łemkowskiego JULIA DOSZNA.
Dołączają również muzycy z kręgu muzyki współczesnej:
Alexey Vorsoba (Białoruś) – akordeon
Maciej Kudłacik – instrumenty strunowe
Ryszard Latecki – trąbka, syntezator analogowy
Jest to próba stworzenia nowej jakości muzycznej opartej na muzyce wiejskiej (Muzyce Źródeł) i wykreowania przestrzeni, w której oba kierunki mogą się spotkać i podjąć twórczy dialog.
Integralnym elementem wydarzeń jest prezentacja archiwalnych fotografii Łemkowszczyzny, ukazujących wielokulturowy pejzaż I Rzeczpospolitej.
Warsztaty kończą się wspólnym koncertem.
ZAPISY: tel. 733 532 429
W 2019 r. dokonaliśmy modyfikacji pomysłu z 2018 r. Rozszerzyliśmy repertuar, zaprosiliśmy nowych gości a efekt naszej pracy zaprezentowaliśmy Lwowskiej publiczności w „Lem Station” 24.11.2019 r. Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ
Na projekt składają się warsztaty pieśni, koncert i prezentacja fotografii odwołującej się do kultury Łemkowszczyzny. Zadanie wykorzystuje pieśni i muzykę wywodzące się z tradycji Łemkowszczyzny i transponuje je w nowatorski sposób na język współczesności. Integralnym elementem będzie prezentacja przedwojennych fotografii z archiwum rodziny Wenhyrnowiczów ukazujących wielokulturowy pejzaż Rzeczpospolitej.
Realizując zadanie chcemy utrwalić i przypomnieć zapomniany świat Łemków. Naszą intencją jest również stworzenie przestrzeni dialogu, na którym będą mogli spotkać się muzycy reprezentujący nową tradycję w muzyce wiejskiej oraz współcześni, którzy starają się przetransponować tradycję na język Nowej Muzyki.
W projekcie udział biorą artyści czerpiący inspirację z muzyki tradycyjnej oraz przedstawiciele muzyki współczesnej, przede wszystkim: Uliana Horbaczewska z Ukrainy – śpiewaczka i antropolożka, badaczka kultur karpackich oraz tradycyjny chór ROSA (z udziałem dzieci) z Uścia Gorlickiego. Do koncertu dołączą muzycy z kręgu muzyki współczesnej.